fbpx

LISTA acte necesare pentru permisul auto!

De ce acte este nevoie pentru a obtine permisul auto?

Pentru a obtine permisul auto, fiecare persoana interesata trebuie sa obtina o serie de acte importante pentru a face dosarul solicitat de autoritati, in baza legislatiei existente. De asemenea, pentru a obtine permisul de conducere, trebuie in mod obligatoriu sa indeplinesti urmatoarele conditii:

 • Sa ai 18 ani impliniti;
 • Sa ai cunostintele si capacitatea necesara pentru a conduce vehicule;
 • Sa fii apt psihologic si medical;
 • Sa poti sa dovedesti ca ai urmat cursuri teoretice si practice care sunt in concordanta cu legislatia din prezent.

Daca respecti conditiile anterior mentionate, poti sustine examenul teoretic si practic dupa ce ai depus actele necesare si te-ai inscris la scoala de soferi si ai urmat programul de pregatire necesar in sensul acesta.

Lista de acte pentru obtinerea permisului auto

Se poate solicita eliberarea unui permis auto imediat, dupa ce este efectuata vizita medicala. Documentele necesare sunt:

 • Cererea tip – aceasta cerere este completata la ghiseul de acte auto;
 • Dovada ca ai platit taxa pentru permis – aceasta taxa este de 68 de lei si poate fi platita online, la posta, prin virament bancar sau prin mandat postal, respectiv Internet Banking. Chitanta aferenta acestei plati va trebui sa fie atasata in dosar;
 • Actul de identitate in copie si original, trebuie sa dovedeasca domiciliul solicitantului in Romania;
 • In cazul in care esti cetatean strain – ai nevoie de pasaport, de o carte de rezidenta, de permisul de sedere si de certificatul de inregistrare;
 • Sunt necesare documentele aferente, care atesta ca esti apt pentru a conduce vehicule pe drumurile publice;
 • Este solicitat un cazier judiciar;
 • Este nevoie de un aviz psihologic;
 • 2 fotografii pentru permis de conducere;
 • Fisa de evidenta a orelor de conducere in copie si in original;
 • Chitanta care dovedeste achitarea taxei pentru examenul auto.

Unde depui lista de acte necesare obtinerii permisului auto?

Toate actele pentru obtinerea permisului de conducere se depun la DRPCIV, in localitatea in care va fi sustinut examenul pentru permisul auto. Este foarte important ca aceste acte sa fie depuse la timp deoarece durata de valabilitate a cazierului este de 6 luni doar, dupa care va trebui obtinut un nou cazier. 

In cat timp obtii permisul dupa ce depui actele pentru permisul auto?

Permisul auto ajunge de obicei in 2 sau 3 zile lucratoare la destinatar, in capitala, sau cu o diferenta de inca una sau doua zile in alte localitati, totul depinzand in final de posta locala, dar si de zilele de weekend sau de zilele lucratoare in perioada in care permisul ar trebui sa ajunga in posesia solicitantului. De obicei, in doua zile permisul ajunge acasa, in cazul in care nu este weekend, insa pot aparea unele diferente. In cazul in care atunci cand postasul vine sa aduca permisul, vei fi instiintat cu ajutorul unui aviz. Poti primi in acest sens doar doua avize, iar ulterior, va trebui sa te prezinti la sediul indicat in aviz pentru a ridica permisul de conducere.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

ÎNSCRIE-TE LA SCOALA DE SOFERI!

Call Now Button

ÎNSCRIE-TE LA SCOALA DE SOFERI!